News & Events

Class of 2009 Graduates at Scranton Cultural Center

< Return to News & Events

Johnson College, a two-year technical college founded in 1912, conferred degrees on 148 graduates at commencement exercises held at the Scranton Cultural Center on Saturday, May 9. Graduates were awarded either an Associate in Applied Science degree (A.A.S.) or an Associate in Science degree (A.S).

Congressman Christopher P. Carney, representing the 10th District of Pennsylvania delivered the commencement address. Degrees were presented by Dr. Ann L. Pipinski, president & CEO of Johnson College, and Don Kalina, chairman of the board of directors.

Selena C. Strausser, a graduate of the Radiologic Technology program, earned the Johnson College Award for Academic Excellence in the Associate in Science programs. Barbara R. Tibus, a graduate of the Architectural Drafting and Design Technology program, earned the Johnson College Award for Academic Excellence in the Associate in Applied Science programs. These awards recognize the student with the highest grade point average in each area.

tina-and-gina

Radiologic Technology students Gina Michelle Mastroianni of Lakeville helps Christina Marie Roche of Olyphant prepare for the commencement ceremony.

mike-and-congressman-carney

Michael Shane Fitzpatrick of Uniondale, Recipient of Precision Machining Technology Departmental Honors and President of Student Government Association, presents Congressman Christopher P. Carney with gift from the Class of 2009.

nick-and-dr-ann

Nicholas T. Benuska of Dalton, 2009 Class Ambassador, Recipient of Electrical Construction & Maintenance Technology Departmental Honors, graduating summa cum laude, receives his diploma from Dr. Ann L. Pipinski, President and CEO Of Johnson College.

 

Following is a list of graduates:

Associate in Science Degrees

Computer Information Technology

Cindy L. Astleford, magna cum laude, Peckville

Matthew Paul Cirba, summa cum laude, top departmental honors, Archbald

Justin Cummings, Dunmore

Joseph M. DeCicco Jr., Susquehanna

Annie A. Dejesus, Scranton

Eric J. Detwiler, Nicholson

Evan Hampton, Tunkhannock

Michael S. Heal, Duryea

Keith Michael Heimbuch, cum laude, Olyphant

John Joseph Husosky, Dunmore

Joshua Marion, Archbald

Vincent A. Miesse, Archbald

Lenny C. Novojoski, Dickson City

Svitlana Skirpan, cum laude, Scranton

Michael Alan Slate Jr., Hawley

David Edward Townsend, Dalton

Michael Trotta, Scranton

 

Radiologic Technology

Jolen F. Brennan, Dunmore

Cheri Chura, magna cum laude, Hazleton

Laura K. Collins, Honesdale

Halea Mae Kaplan, Tunkhannock

Jillian Demkovich, Dickson City

Kimberly Ann King, Dickson City

Megan Marie Marsh, Avoca

Gina Michelle Mastroianni, Lakeville

Marissa May, Peckville 

Ryan McLain, Scranton

Alex David Priblo, Olyphant

Christina Marie Roche, Olyphant

Katherine Searfoss, Pittston Township

Jamie Lee Setta, Moscow

Amy Elissa Stephenson, Scranton

Selena C. Strausser, summa cum laude, top departmental honors, *, Scranton

Christopher John Szymanski, Dickson City

 

Veterinary Technology

Kasondra Ann Banghart, magna cum laude, Muncy

Kara Lynn Bellissimo, East Stroudsburg

Elizabeth Ann Campbell, Matamoras

Nicole M. Desjadon, Montague, NJ

Danielle Lynn Lloyd, Carbondale

Rachael Marie Macking, Kingston

Melinda Sue Minick, Nicholson

Annette Palumbo, Moscow

Kimberly Ann Petros, Larksville

Amanda T. Shaffer, Mountaintop

Mackenzie Thomas, Reading 

Elizabeth Marie Titman, magna cum laude, top departmental honors, Orangeville

Elizabeth Jean Wademan, Tunkhannock

Christina Louise Winter, Waymart

Associate in Applied Science Degrees

Architectural Drafting & Design Technology

Christopher D. Arndt, summa cum laude, Scranton

Christopher Foersch, Harding

Christopher J. Garges, Warren Center

Michael Kornhoff, summa cum laude, Dingmans Ferry

Jeff Kushmerick, cum laude, Archbald

Jeremy David Kuzmiak, Jermyn

Mikael Thomas Mead, summa cum laude, Kingsley

Ryan P. Schofield, Scranton

Matthew D. Sinibaldi, Dalton

Barbara R. Tibus, summa cum laude, top dept. honors, **, West Wyoming

 

Automotive Technology

Kerryn Aileen Arnold, Old Forge

Robert Bird, Spring Brook Township

Gary S. Cox Jr., Lake Ariel

Daniel J. Hauenstein, Prompton

Ramzy Joseph Kaddis, Tobyhanna

Ronald Matthew Koytek Jr., cum laude, top departmental honors, Duryea

Matthew Stanley Kwiatkowski, Mehoopany

Brandon Michael Perles, Scranton

Aaron Michael Srebro, Dickson City

Christopher P. Zdaniewicz, Falls

 

Biomedical Equipment Technology

Edward T. Bodzio, summa cum laude, top departmental honors, Lake Ariel

Jason Andrew Cecchine, Hawley

Erich D. Drexler, Scranton

Eric Florance, summa cum laude, Honesdale

Meagann K. Grabko, Wilkes-Barre

Jerome J. Henehan, Scranton

Christopher G. Snouffer, summa cum laude, Simpson

Jonathon L. Verdetto, Wilkes-Barre

 

Carpentry & Cabinetmaking Technology

John Cruz, Clarks Summit

Forrest L. Green, Clarks Summit

Caleb J. Holocher, Matamoras

Brandon S. Muir, Lake Ariel

Joseph R. Nagy, Scranton

Kevin Pembridge, Dunmore

Bryan Scott Prisco, magna cum laude, Highland Lakes

Garrett B. Schneider, summa cum laude, top departmental honors, Montrose

Ryan J. Sopp, Old Forge

Kyle Joseph Turbessi, Tunkhannock

 

Diesel Truck Technology

Melissa Lynn Belavitz, summa cum laude, top departmental honors, Waymart

Aaron S. Callender, summa cum laude, Thompson

Michelle M. Deighton, magna cum laude, Damascus

Christopher Greene, Carbondale

Sean Kelly, Carbondale

William T. Kelly, Blakely

Zachary Paul Loriz, cum laude, Lackawaxen

Stephen M. Prestosh, Scranton

James G. Richards III, Moscow

John Edward Romano, Pocono Summit

Anthony J. Summa, magna cum laude, Lake Ariel

Michael Wolfe, Tobyhanna

 

Distribution & Supply Logistics Technology

Patricia Anne Hill, magna cum laude, top departmental honors, Dunmore

Jonathan Machiesky, Carbondale

Sherry L. Towarnicki, Duryea

Patrick Urso, Dickson City

 

Electrical Construction & Maintenance Technology

Richard J. Aston, Pittston

Rami Fawzy Ayad, magna cum laude, Scranton

Nicholas T. Benuska, summa cum laude, top departmental honors, Dalton

John William Brooks III, Hop Bottom

Justin C. Castellano, Scranton

Alan W. Dakin Jr., Dunmore

Cole R. Gable, Nicholson

Ian F. Hazus, Nanticoke

Michael Brandon Joyce, Scranton

Michael John Lacek, summa cum laude, Pleasant Mount

Michael Eugene Marinchak, Scranton

Kristopher Matala, Jermyn

Kyle David Miller, summa cum laude, Pittston

Jonathan Mark Misiura, Lake Ariel

Brian Joseph Raniella, Dunmore

Robert Reedy, Exeter

Justin D. Savignano, Scranton

Colin Christopher Striefsky, Jermyn

Matthew Dean Stuart, Old Forge

Roderick S. Young, Dunmore

Robert John Yusinski, magna cum laude, Scranton

 

Electronic Technology

Brian Bennie, Dunmore

Vincent Burney, Lake Ariel

Matthew J. Carlson, magna cum laude, Scranton

Tuan Anh Do, summa cum laude, Scranton

William Fobes, Jermyn

Kyle Arthur Gensel, Springville

Christopher Michael Helcoski, Jessup

Martin Hogan, Taylor

Devin Patrick Hudachek, Clarks Summit

James P. Igoe, Scranton

Brad Mullen, Archbald

Amanda N. Oziemblo, Greentown

Gary David Satunas, Uniondale

Doreen Marie Scott, magna cum laude, Lake Ariel

Jonathan Silva, Dunmore

John Charles Stemrich, Dalton

John J. Tech, Scranton

Jonathan Maxwell Terry, Scranton

Joshua C. Wolk, Scranton

Justin J. Zahornacky, summa cum laude, top departmental honors, Moosic

Ross A. Zanghi, Scranton

 

Precision Machining Technology

Michael Shane Fitzpatrick, top departmental honors, Uniondale

Kenneth John Krouchick Jr., Dickson City

Preston Joseph Propes, Dickson City

Frank Shimkus, Clarks Summit

 

 

All graduates are from Pennsylvania unless otherwise noted.

summa cum laude: GPA of 3.90 or higher

magna cum laude: GPA of 3.80 and equal to or less than 3.89

cum laude: GPA of 3.70 and equal to or less than 3.79

* Johnson College Award for Academic Excellence, Associate in Science

** Johnson College Award for Academic Excellence, Associate in Applied Science

Honors recognition based on academic achievement to December, 2008

 

###

 

Share

3 Responses to “Class of 2009 Graduates at Scranton Cultural Center”

  1. tanwa says:

    yeah nice pics, congrat.

  2. Slyvia says:

    Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

Leave a Reply